Biznisz coaching, amit én tartottam.
Még csak az ötlet fogant meg a fejemben és csak egyszer hintettem el a jövőbeni lehetőségét annak, hogy szeretném valamilyen formában átadni az eddigi tapasztalataimat vállalkozótársaimnak és ezzel segíteni őket, titeket a fejlődésben, szintlépésben, de máris volt valaki, aki lecsapott a lehetőségre.
A megtisztelő bizalmat ezúton is köszönöm!
A megkeresés után az első gondolatom az volt, hogy lehet egy kicsit túl hamar hoztam nyilvánosságra, hogy ezzel is szeretnék foglalkozni és mi van, ha nem is tudok segíteni majd az illető elakadásában. Aztán arra gondoltam, hogy ez valószínűleg megint csak a jó öreg imposztor szindróma, úgyhogy azonnal vissza is jeleztem, hogy vállalom.
A hölgyet, aki a segítségemet kérte hívjuk Katának.
Kata jelenleg egyéni vállalkozó, külföldön él és leginkább kreatív dolgokkal szeret foglalkozni. Habár doktori végzettsége van, a fő irány nála jelenleg a social média és a tartalomgyártás. Most szinte mindent egyedül csinál és nem biztos benne, hogy szeretne ennél nagyobbra nőni és feladatokat delegálni, de azért annak érdekében, hogy a következő 30 évben ne mindent neki kelljen csinálnia gondol a jövőre és tervezget más projekteket is.
Milyen problémával keresett fel engem?
Az ügyfelei egyre több és több munkát adnak neki, amiről elsőre azt gondolnánk, hogy ez jó dolog, hiszen biztos jól csinálja a munkáját és ezáltal több pénzt is tud keresni. Kata tényleg jól dolgozik, de sajnos több pénzt nem keres az extra munkákkal, mert az ügyfelei kihasználták a vállalkozói tapasztalatlanságát és mindig csak egy kis plusz feladatot adtak neki, amiért Kata nem kért több pénzt. Aztán ez odáig fajult, hogy már olyan feladatokat is elvártak tőle, ami nem az ő területe. Ebből kifolyólag ezeket nem tudta jó minőségben szállítani, aminek az lett a következménye, hogy elkezdték sokallni az árait és egyre elégedetlenebbek lettek a munkájával. Ez pedig Katára olyan nyomást gyakorolt, hogy egyre stresszesebb és frusztráltabb lett, aminek következtében zuhanni kezdett az önbizalma és egyre rosszabbul érezte magát a bőrében, amit pedig korábban imádott csinálni attól gyomorgörcse lett.
Egyszerűsítsük le a problémát: a gond az, hogy ....
.... nem tud nemet mondani az olyan feladatokra, amihez nem ért igazán.
.... nem kér extra munkadíjat az alap megbízáson felüli feladatokért.
Miért kap olyan feladatokat és megbízásokat, amik nem tartoznak a hatáskörébe?
Tapasztalatom szerint ennek két oka lehet.
Az egyik az, hogy még az ügyfél sem tudja pontosan, hogy az online marketing mennyire szerteágazó és sokrétű iparág. Ennek következtében nem tudja azt sem, hogy az egyes területek, mint például social média kezelés, tartalomgyártás, szövegírás, hirdetéskezelés, stratégia alkotás stb. mind mind eltérő tudást, gondolkodás kívánnak és mindegyik egy-egy külön szakterület. Ez általában nem szándékos az ügyfelek részéről és a legtöbben nem kihasználni akarják a megbízottjukat. Egyszerűen csak arról van szó, hogy nem elég tájékozottak a témában. Egy viszonylag fiatal iparágról beszélünk és tekintettel arra, hogy 40-50-60-as cégvezető vagy tulajdonos nem ebben szocializálódott, nem is meglepő, hogy nem tudja hol van a határvonal az egyes területek között. Nem tudja, hogy nem a social média manager feladata az, hogy teljes körű hirdetéseket kezeljen. Vagy, hogy a tartalomgyártó, aki videókat készít nem arra szakosodott, hogy posztokat kezeljen és új felületekre vezesse be a brandet.
A másik oka a nem releváns kéréseknek az is lehet, hogy a megbízó spórolni akar. Tegyük fel, hogy ebben az esetben tudja, hogy hol választódnak el egymástól az egyes területek, de úgy van vele, hogy ameddig a megbízott hagyja magát és nem szól, hogy az újabb és újabb megbízások nem tartoznak bele az eredeti megállapodásba, addig kifacsarja belőle az utolsó cseppet is. Még akkor is, ha tudja, látja és tapasztalja, hogy ezeknek a szállított munkáknak a minősége nem biztos, hogy a legjobb. Sőt még akkor is folytatni fogja a megbízó, ha a vállalkozó már kér egy kis plusz pénzt az extra munkákért, mert úgy van vele, hogy még így is olcsóbb, mintha minden feladatra megbízna egy-egy szakembert.
Ez utóbbi hozzáállással több problémám is van. Az emberi oldalába most nem megyek bele, de a vállalkozóiba muszáj: aki így akar céget építeni az előbb utóbb tönkre fog menni. Teljesen mindegy, hogy egy kis kávézóról beszélünk, egy ruhaboltról egy plázában vagy valamilyen nagyobb vállalkozásról. A spórolás ilyen formája mindig megbosszulja magát és később a sokszorosát kell majd kifizetni valamilyen formában.
Megoldás
Az első és legfontosabb, hogy egy megbízás kezdetekor mindig kössünk szerződést a megbízóval. Nem csak azért, mert ezt a hatóságok is így kérik, hanem azért is mert így professzionális és így van mindkét fél "biztonságban". Számomra a gentlemen's agreement mindig többet jelentett, mint egy darab papír, de ennek ellenére mindenkivel szerződést kötünk.
A szerződés Kata estében egyértelműen körülhatárolja, hogy mi az a feladat, aminek a teljesítését vállalja. Itt a lehető legrészletesebben le kell írnia, hogy ebbe a megbízásba az adott díjon milyen feladatok elvégzését vállalja. Tételesen! Ezen kívül részletezhető az is, hogy az ettől eltérő mennyiségű vagy tartalmú megbízásokat milyen feltételekkel vállalja.
Ha ez megtörténik, akkor itt van egy hivatkozás alap, hogy miért lehet valamit bátran visszautasítani vagy miért és mekkora mennyiségű plusz díjat lehet felszámolni.
Éppen ezért minden vállalkozónak azt javaslom, hogy a szerződésen ne spóroljon! Ne chatGPT-vel írasd meg, ne te legózd össze és ne a Google-ből tölts le valamilyen sablont. A szerződésed megírásával minden esetben bízz meg egy hozzáértő jogászt, aki képes azt úgy megírni, hogy megfelelően képviselje az érdekeidet. Ez nem azt jelenti, hogy minden ügyfélhez külön szerződést kell csináltatni. Attól függően, hogy hány szolgáltatást nyújtasz csináltass a jogásszal szerződés sablonokat, amikben csak a szolgáltatás tételeit, a megbízási díjat és a megbízó adatait kell módosítani. Ez lehet, hogy bele fog kerülni egyszer néhány százezer forintba, de utána biztosan nyugodt lehetsz afelől, hogy minden szabályos és egyértelmű.
Ezen kívül az sem árt, ha néha jószándékúan edukálod a tájékozatlan ügyfelet és elmondod, hogy mi az, ami már nem tartozik a hatáskörödbe. Hidd el hálás lesz érte.
Ha Kata mégis úgy dönt, hogy többszemélyes vállalkozást akar építeni ezen a területen, akkor itt rögtön kínálkozik is a lehetőség, hogy elkezdje maga köré szervezni a csapatot. Az olyan feladatokra, amikhez ő nem ért, könnyen találhat szakembereket és 100%-ig biztos vagyok benne, hogy a megbízó el fogja fogadni, ha Kata azt mondja, hogy rendben elvállalja a megbízást, mert van egy társa vagy kis csapata, akik értenek az adott részterületekhez.
Miért nem kért Kata extra díjat a megállapodáson felüli feladatokért?
Egyrészt azért, mert nem voltak világos és egyértelmű határok. Nagyon szigorúnak tűnhetek, de papíron (a szerződésben) mindig így kell kommunikálni. Természetesen a valóságban ügyféltől, megbízástól, kapcsolattól függően lehet rugalmasságot gyakorolni. Sőt, ha ügyesen csinálod, akkor ez hosszú távon még a hasznodra is válik majd.
Másrészt azért vállalt el mindent ingyen az alapokon felül, mert olyan feladatokat kapott, miknek a kivitelezésében nem volt magabiztos és ezért nem is mert értük pénzt kérni. De, ha valaki gyenge a nemet mondásban, akkor a szerződés megléte ebben is segít.
A nemet mondás sokak számára egyébként sokkal bonyolultabb feladat, mint az elsőre tűnik. Jómagam is nagyon sokáig küzdöttem ezzel a problémával. Nem mertem nemet mondani, mert ....
..... féltem, hogy valamiből kimaradok, valamilyen lehetőségről lemaradok.
..... kellett a pénz.
..... azt gondoltam, hogy akkor felbontják velem az alap megbízást is.
..... elégedetlen lesz az ügyfél és csalódik bennem.
Ezek közül mindegyik elég erős félelem és ezért vallom azt, hogy egy vállalkozás nem fejlődhet úgy, hogy maga a vállalkozó nem fejlődik. És itt most nem a szakmai fejlődésre gondolok, hanem az emberi oldalra. A traumák és félelmek feldolgozás és az önismeret fejlesztése az egyik legjobban megtérülő befektetés, amit tehetsz. Akármilyen új terápiás dologba fogtam bele (pszichológus, journal, TM, családállítás stb.) mindig ugrásszerű fejlődést tapasztaltam a vállalkozásomban is.
A vallomásom pedig: a SocialWings hajnalán én sem kötöttem szerződést az első ügyfelekkel. És nem meglepő módon ugyanaz lett a vége, ami Katával történt. Nyilván az első ügyfelek az ismeretségi körből kerültek ki és nem is gondoltam rá, hogy papírozni kéne, de ha megengedsz még egy utolsó gondolatot: ha ismerősök bíznak meg bármilyen munkával még fontosabb, hogy szerződést köss velük, mint az "idegenekkel". Nem csak az üzleti kapcsolat mehet rá a hiányos, félrecsúszott, nem elég pontos kommunikációra, hanem a jó viszony, a barátság is.
Ha megosztanád a gondolataidat, vagy kérdeznél tőlem, akkor bátran tedd meg alább a komment szekcióban 👇🏼
Ahol még kapcsolódhatunk
Ha még nem iratkoztál fel, kattints ide és győződj meg róla mit adhatnak neked az írásaim.